ARPA


wheat
      Tahıl familyasından bir bitki olan arpa genellikle un, ekmek, malt gibi ürünlerin üretiminde ve hayvansal üretim faaliyetinde yem rasyonlarına doğrudan katılarak tüketilebilme özelliğine sahiptir.

 

 

 

 

 

 


MISIR


wheat

 

    Tahıl familyasından bir bitki olan mısır;

  • Dünyada buğday ve çeltikten sonra en çok tarımı yapılan bitkidir.
  • Dünyada üretilen mısırın çok büyük bir kısmı insan beslenmesinde ve hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Geri kalan kısım ise, sanayide değerlendirilmektedir.
  • Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde tarımı yapılmaktadır.
  • Mısır sindirilme derecesi yüksek bir bitkidir. Bu nedenle yem rasyonlarında en güvenilir enerji kaynaklarından biri olarak kullanılır.
  • Hayvanların beslenmesinde; öğütülmüş, ezilmiş, flake ya da belirli bir partikül boyutunda kırılarak tüketimi sağlanır.

DDGS


wheat

 

      Açılımı, “Dried Distillers Grains with Solubles” şeklindedir. Mısırın kuru işleme yan ürünüdür.
DDGS ham protein, yağ, lif, vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için şu anda su ürünleri, hayvancılık ve kanatlı yemi olarak kullanılmaktadır.
İştah açıcı ve lezzetli bir hammadde’dir.


AYÇİÇEĞİ TOHUMU KÜSPESİ


wheat

 

      Ayçiçeği tohumlarından yağın çıkarılması sonrası geriye kalan ürünün öğütülmesiyle elde edilmektedir. Diğer küspeler gibi yağ sanayi yan ürünüdür. Ayçiçeği tohumu küspesi, yem sanayinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

      Ayçiçeği küspesi hayvanlar için değerli yem olup lezzetli olması nedeniyle tüm hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir.


SOYA KÜSPESİ

wheat

 

      Soya küspesi, taneden yağın çeşitli işlemlerle çıkarılması sonrasında kalan kısmın öğütülmesiyle elde edilir. Yem hammaddesi olarak önemli bir protein kaynağı ve yüksek sindirim derecesine sahiptir.