YUMURTA TOZU


wheat

 

Yumurta tozu elde edilişinde; yumurtalar önce kırılır, içi ortaya çıkarılır, sarısı ayrı, beyazı ayrı ya da mix halinde 3 farklı komponentte hiçbir kimyasala tabi tutmadan sadece ısıl işlemle püskürtme yöntemiyle kurutarak elde edilir.


VİTAL BUĞDAY GLUTENİ


wheat

 

Buğdayın içinde bulunan bir ana proteindir. Buğdayın içinde bulunan nişasta granülleri çıkıncaya dek buğday unu hamurunun su ile yıkaması yapılır. Bu işlemlerin sonucunda yenecek bir gıda maddesi olarak glüten ayrıştırılır.


LESİTİN


wheat

 

Su ve yağı karıştırmaya çalıştığınızda bunların birbirleriyle asla karışmadığını görürsünüz. İstediğiniz kadar çok veya yüksek devirde bir mikser yardımıyla karıştırın, belli bir miktar beklediğinizde yine yağ üste çıkacaktır. Yağ ve suyu birbiriyle karıştırdığınızda bir emülsiyon elde etmiş olursunuz. Yağ ve su gibi iki sıvının karıştırılmasıyle elde edilen bir emülsiyonda, ayrışmanın engellenmesini ancak bir emülsifiye edici madde çözebilir.  Lesitin, bu emülsifiye edici maddelerden biridir.

Emülsifiye edici madde, bir diğer adıyla emülgatör, yağı üste çıkmış bir mayonez görüntüsünün oluşmasını engeller. Emülgatörlerin görevi mayonez gibi sos ürünleriyle sınır değildir. Çikolatanın farklı şekillerde elde edilebilmesinde ve ekmeğin kolay bayatlamamasında önemli rolü vardır. Lesitin gibi diğer birçok emülgatör bütün bu durumları; bir ucunda suyu seven (hidrofilik), diğer ucunda ise suyu sevmeyen (hidrofobik) kısımlar bulundurmasıyla sağlar. Suyu sevmeyen ucuyla yağlı kısmı, suyu seven ucuyla sulu kısmı bağlayarak yağ ve suyu birbirine bağlamış olur. Bu şekilde gıdaların raf ömrü boyunca stabil olmasını sağlar.